Tradycyjne ozdoby choinkowe - znaczenie i symbolika

Nie wszystkie ozdoby choinkowe, jakimi tradycyjnie dekorujemy swoje świąteczne drzewka pojawiają się tam przypadkowo. Niektóre z nich mają swoje ukryte lub zapomniane, symboliczne znaczenie wywodzące się z wielowiekowej, nie tylko polskiej tradycji.

Poniżej znajduje się omówienie symboliki tradycyjnych ozdób choinkowych.

Gwiazda Betlejemska

Gwiazda BetlejemskaGwiazda Betlejemska umieszczana na choince ma symbolizować powrót do domu z dalekiej podróży lub ponowne spotkanie bliskich. Nawiązuje także bezpośrednio do gwiazdy betlejemskiej, która obwieściła i wskazała drogę Trzem Królom do miejsca narodzenia Chrystusa.

Łańcuchy choinkowe

Łańcuchy wieszane na choince mają symbolizować więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta Bożego Narodzenia.  Wykładnia katolicka każe natomiast widzieć w łańcuchach na choince nawiązanie do okowów grzechu, z których wyzwoliło nas przyjście Chrystusa.

Lampki i światełka na choince

lampki choinkoweLampki i światełka na choince mają zgodnie z pierwotną symbolika odwracać zły urok oraz uniemożliwiać dostęp ciemnym mocom. Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego światło na choince symbolizuje natomiast Chrystusa.

Jabłko jako ozdoba na choinkę

Wieszanie jabłek na choince to, zgodnie z wykładnią Kościoła Katolickiego nawiązanie do Rajskiej Jabłoni. Jabłko jako ozdoba choinkowa symbolizuje także zdrowie, którego życzą sobie bliscy w blasku choinki.

Orzechy

orzech na choinkęDawniej orzechy utożsamiano z dobrobytem. Wieszanie owiniętych w sreberko orzechów miało nieść przekaż, że w domu dobrze się powodzi oraz być pomyślną wróżbą na przyszłość.

Dzwonki na choince

Dzwonki to bezpośredni i oczywisty symbol dobrej nowiny, jaką są dla katolików narodziny Chrystusa. Dźwięk dzwoneczków ma zwracać uwagę na radosne wydarzenie, jakim jest Boże Narodzenie.

Anioły lub anielskie włosy

Anioł na choinceAnioły lub anielskie włosy to symbol dobrych duchów, które mają opiekować się domowym ogniskiem i bronić się przed siłami zła.

Siano pod choinką lub na wigilijnym stole.

Początkowo siano miało znaczenie zaduszne - przynoszono je pod choinkę, aby umościć miejsce dla duszy bliskich, którzy odwiedzają dom podczas świąt. Obecnie siano bardziej kojarzy się ze Stajenką Betlejemską i bezpośrednio z narodzinami Jezusa.

 

Obecnie dekorowanie choinki opisanymi ozdobami to rzadkość. Miłośnicy rękodzieła, kierujący swą uwagę w stronę tradycyjnych ozdób choinkowych wybierają ręcznie robione bombki choinkowe, takie jak np. z oferty sklepu internetowego Chatka z Piernika.

A jakie są Wasze skojarzenia związane z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi?

Zobacz także:

Święty Mikołaj - historia światowej kariery
Szerokie zastosowanie ręcznie robionych bombek choinkowych
Ręcznie robione anioły - nowość w ofercie sklepu Chatka z Piernika


Źródło:

  • https://web.archive.org/web/20140517190253/http://www.kulturaludowa.pl/widok/191/473
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka#Symbolika
  • http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/symbolika-swiat-bozego-narodzenia-gwiazda-betlejemska-co-oznacza-dlaczego-jest-na-czubku-choinki,87_63238.html
Ozdoby na Boże Narodzenie
Polecamy ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
69,00 zł
Kategorie bloga
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl