Strusie jaja - dekoracje nie tylko na Wielkanoc - kreatywne wykorzystanie wydmuszek ze strusich jaj.

Strusie jaja fascynowały ludzi od zamierzchłych czasów. Świadczyć o tym mogą starożytne znaleziska zawierające ozdoby ze strusich jaj, takie jak na przykład te piękne dekorowane jaja pochodzące z VII wieku przed naszą erą lub zdobione jaja strusia ze starożytnego Egiptu.

Można śmiało założyć, że jaja największego z ptaków były wykorzystywane przez człowieka do celów nie tylko kulinarnych, ale i dekoracyjnych od wieków. Zebraliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z tym unikalnymi jajem.

  • Strusie jajo waży około 1600 gram i zawiera 1000 gram białka oraz 320 gram żółtka - reszta to skorupka.
  • Jaja strusia afrykańskiego są w kolorze ecru, natomiast jaja strusia emu mają kolor ciemnozielony.
  • Jajecznica ze strusiego jaja wystarczy na śniadanie dla 8 - 10 osób
  • Strusie jajo gotuje się na twardo około godziny.
  • Strusie jajo to równowartość około 25 jaj kurzych.
  • Cena strusiego jaja to około 50 - 90 zł, a wydmuszkę strusiego jaja można kupić za 30 - 40 zł.
  • Grubość skorupy ze strusiego jaja to około 2-3 milimetry
  • W okresie lęgowym samica strusia potrafi znieść od 40 do 80 jaj!
  • Skorupka strusiego jaja jest na tyle mocna, że mógłby na niej stanąć dorosły, ważący około 120 kg mężczyzna.Rękodzieło - kreatywne wykorzystanie wydmuszek ze strusich jaj.

Człowiek w swojej pomysłowości nie mógł nie próbować wykorzystać tak doskonałego i trwałego tworzywa jakim jest skorupa ze strusiego jaja. Jak zobaczycie poniżej gama dekoracyjnych zastosowań strusiego jaja jest bardzo szeroka. W naturalny sposób branżą najchętniej, oprócz kulinarnej wykorzystującą to ciekawe tworzywo są artyści zajmujący się rękodziełem.

Malowane strusie jaja

Malowane strusie jaja, a właściwie ich wydmuszki to najbardziej popularny i chyba najstarszy sposób wykorzystywania tego oryginalnego tworzywa. Dzięki swojemu rozmiarowi i zazwyczaj gładkiej powierzchni strusie jaja doskonale nadają się do malowania.

Grawerowane strusie jaja

Grawerowanie jaj to kolejny świetny, ale zarazem trudniejszy sposób na ich dekorowanie. Polega on w skrócie na rzeźbieniu wklęsłych kształtów na powierzchni jaja lub co równie częste tworzenie ażurowych (na wylot) ornamentów.

Szkatułki ze strusich jaj

Strusie jajo po przecięciu i odpowiednim udekorowaniu oraz zamontowaniu małych zawiasów stanie się oryginalną ozdobą i praktycznym pojemnikiem na drobiazgi.

Strusie jaja z ornamentami

Na powierzchni strusich jaj można przykleić różnorakie ozdoby takie jak szlachetne i półszlachetne kamienie czy  inne elementy ozdobne.

Lampa ze strusiego jaja

Wykorzystując technikę grawerowania ze strusiego jaja można wyczarować nawet lampę.

Smocze jajo

Ostatnio,  zapewne pod wpływem filmów i seriali modne stało się dekorowanie strusich jaj,  tak aby “grały” one jaja smoka. Cóż... każdy przejaw ludzkiej twórczości, szczególnie gdy jest oryginalny,  ma swoją nieocenioną wartość ;)

Ciekawostka

Znaleźliśmy niezwykle zastosowanie strusich jaj w monasterze Kykkos - najbardziej znanym klasztorze na Cyprze. Ikonostas (ozdobna, pokryta ikonami ściana we wnętrzu cerkwi) oświetlają tam dziesiątki lamp oliwnych.,Jednym z elementów konstrukcji podtrzymującej lampę stanowią właśnie strusie jaja. To dość osobliwe zdobienie, oprócz symbolicznego znaczenia ma także praktyczne zastosowanie: jest sprytną pułapką na klasztorne myszy i szczury, dla których oliwa zasilające światło lampek jest sporym smakołykiem, natomiast śliska skorupa strusiego jaja jest nie do przebycia dla łakomych gryzoni.

Więcej na temat strusich jaj:

Pisanki wielkanocne ręcznie robione na gęsich jajach/wydmuszkach dostępne są w naszym sklepie.

Źródło:
http://www.jakkupowac.pl/jakie-jaja-kupic/
http://navtur.pl/place/show/3443,klasztor-kykkos
https://pl.pinterest.com/pin/153403931034235257/
https://pl.pinterest.com/pin/435512226447713312/

Ozdoby na Boże Narodzenie
Polecamy ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
69,00 zł
Kategorie bloga
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl