Święty Mikołaj - historia światowej kariery - INFOGRAFIKA

Święty Mikołaj to obok choinki najbardziej upowszechniony i rozpoznawalny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Obecna w świadomości masowej postać Świętego Mikołaja wywodząca się z kultury anglosaskiej, mimo że wzorowana na autentycznej postaci znacząco odbiega od swojego historycznego pierwowzoru.

 

Święty Mikołaj - infografika
Chcesz umieścić infografikę na swojej stronie? Nie zapomnij podać linku do źródła.
(https://www.chatkazpiernika.pl/historia-swietego-mikolaja)

 

Święty Mikołaj w kulturze masowej

Czerwony płaszcz i czapka. Któż z nas nie zna tych atrybutów Świętego Mikołaja? Dla niektórych z nas niespodzianką może okazać się fakt, że wizerunek ten został spopularyzowany dopiero w latach 30 XX wieku przez Coca-Colę, na potrzeby reklamy swojego sztandarowego produktu. Od tej pory czerwona czapka z pomponem, która zastąpiła mitrę biskupa z Miry już podczas wojny secesyjnej staje się się jednym z najbardziej rozpoznawalnych a zarazem komercyjnych symboli Bożego Narodzenia. A jakie były początki tej oszałamiającej kariery?

Święty Mikołaj - biskup z Miry

Biskup Mikołaj z MiryPierwowzorem dobrze nam znanego Świętego Mikołaja była autentyczna postać - biskup z Miry (obecnie Turcja) żyjący na przełomie III i IV wieku, który ze względu na przypisywane mu dobre uczynki został świętym. Legenda utrzymuje, że biskup cały swój majątek rozdał biednym. Inna przypowieść z kolej opowiada wzruszającą historię, zgodnie z którą biskup Miry, dowiadując się o niedoli biednego człowieka, zmuszonego oddać swoje trzy córki do domu publicznego, podrzuca przez komin trzy sakiewki. które wpadają do suszących się na kominku skarpet. W ten sposób rodzi się popularny w krajach anglosaskich zwyczaj podkładania prezentów do skarpet.

Dalsze losy św Mikołaja

Zgodnie ze średniowiecznymi wierzeniami mieszkańców Amsterdamu, Święty Mikołaj zwany tam Sinterklaas przybywa z prezentami żaglowcem z południowych krain, a jego pomocnikiem nie jest oczywiście renifer Rudolf tylko ciemnoskóry sługa zwany Zwarte Piet.

Dziewietnastowieczne przedstawienie św. MikołajaŚwięty Mikołaj ponownie zmienia swój wizerunek w pierwszej połowie XIX wieku gdy po raz pierwszy pojawia się na saniach zaprzężonych w renifery w wersach wiersza pod tytułem "Noc Wigilijna" ("A Visit from St. Nicholas") autorstwa Clement Clarke Moore'a. Od tej pory Święty Mikołaj i renifery to nierozłączna drużyna.

Kolejny raz mało wcześniej znana postać świętego Mikołaja pojawia się za sprawą karykaturzysty Thomas Nasta w roli propagandowej, gdzie na kartach magazynu Harper's Weekly rozdaje prezenty żołnierzom uczestnicy wojnie secesyjnej. Wtedy to właśnie biskupią mitrę zastępuje charakterystyczna elfia czapeczka z pomponem.

Święty Mikołaj z lat 30. XX w.Od światowej kariery Mikołaja dzieli już tylko ostatni krok, który robi w latach trzydziestych XX wieku za sprawą grafików Fred Mizen i Haddona Sundbloma, którzy na potrzeby reklamy Coca Coli tworzą dobrze nam znany wizerunek Świętego Mikołaja.

Ozdoby choinkowe ze świętym Mikołajem

Motyw św Mikołaja jest tak rozpowszechniony i zakorzeniony w masowej świadomości, że nie mogło go zabraknąć na ozdobach choinkowych. Niemal w każdym domu z choinki łypie do nas wesoło uśmiechnięty Mikołaj. Mikołaj z workiem pełnym prezentów, Mikołaj jadący saniami zaprzężonymi w renifery, Mikołaj skradający się w stronę komina ...można tak bez końca. Te wzorce i symbole zna chyba każde dziecko.

Zobacz także:

Tradycyjne ozdoby choinkowe - znaczenie i symbolika
Czy ręcznie robione ozdoby choinkowe to dobry pomysł na prezent?

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Miko%C5%82aj_(kultura_masowa)

http://ze-swiata.pl/jak-ewoluowal-swiety-mikolaj/

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/51628.html

http://www.cocacola.com.pl/historie/historia/historia-swietego-mikolaja

 

Ozdoby na Boże Narodzenie
Polecamy ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
Bombka ręcznie malowana - Pejzaż nocy
69,00 zł
Kategorie bloga
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl